Jak vybrat běžky Sporten?

Běžecké lyže ze Sportenu jsou rozděleny do několika kategorií podle jejich provedení a využití, čímž pokrývají širokou škálu požadavků zákazníků běžkařů. Značka Sporten díky svým dlouholetým zkušenostem s výrobou nabízí nejen velice kvalitní provedení, ale především použitím vrstveného dřevěného jádra běžek garantuje požadované vlastnosti lyží a jejich životnost.

Ve sportovní kategorii Sporten nabízí již tradičně osvědčenou Bohemku, která nezklame sportovním výkonem a se sportovní grafitovou skluznicí se s úspěchem řadí mezi podstatně dražší modely konkurenčních značek. Navíc pro české těžší sportovce je to mnohdy jediná volba výběru sportovních běžeckých lyží za předpokladu, že beru ohled na tuhost běžek a tím i jejich funkčnost (mazací komora a skluz běžek). Vyrábí se v provedení na klasiku a na bruslení. Do této kategorie se řadí i levnější univerzálka Sprint.

Novinkou jsou běžky Bohemia Super Classic Skin, které mají mohérový stoupací pásek v místě mazací komory, není tedy u nich potřeba používat stoupací vosk.

Pro sportovní nadšence v každém věku, ale i vyšší váhové kategorie lze doporučit kondiční řadu, tedy již osvědčené Peruny, běžky s vynikajícími jízdními vlastnostmi a tužší konstrukcí, tím možnosti volby kratší délky a tedy i snadnější ovladatelnosti. Tyto běžky snesou i pořádnýho chlapa s 115 kg. Vyrábějí se ve verzi s lisovaným protismykem (šupiny).

Pro sportovnější lyžaře je v nabídce i verze sgrafitovou skluznicí Perun Pro, která má výrazně lepší skluzné vlastnosti. A pro ty, kteří neradi mažou vyrobil Sporten verzi Perun ProSkin s mohérovým páskem umístěným ve stoupací komoře.

Všechny varianty Perunů jsou k dispozici i v dámských verzích

běžky Sporten

Turistické běžky již tradičně zastupují Favority, které jsou ve třech barevných variantách a s možností hladké skluznice (nutno voskovat) nebo skluznice se šupinami. Tyto běžky jsou především stabilnější a spolehlivé za každé situace, vhodné do stopy a na turistické cesty, uspokojí všechny, kteří si do přírody jedou odpočinout a vychutnat krásy zimy. Jsou vhodné pro začátečníky a pomalejší běžkaře.

Sporten vyvíjí i v běžecké kategorii dámské běžecké lyže. Tyto běžky jsou konstrukčně vyladěny požadavkům žen a především jsou navrženy s odlišným originálním designem. Ženy v této kategorii mohou volit běžky FavoritWomen.

Pro juniory jsou připraveny v duchu seniorské sportovní verze běžky Bohemia a to Classic a Skate, nebo turistické verze - juniorské Favoritky. Správnou volbou běžek tak nic nebrání dorostu srovnávat se a závodit se svými rodiči.

Pro nejmenší děti začínající ochutnávat pohyb na sněhu je určena novinka od Sportenu, těžko říci zda běžka či lyže, rozhodně dřevěná prkénka s pohádkovým motivem a již s upínacím systémem pro běžné zimní boty. Tyto první krátké lyže s názvem First step jsou stabilní, měkké, ovladatelné a v kombinaci s protismykem brání prokluzování, měkká špička lyže se při náhodném pádu bezpečně ohne. Tímto se stávají pro dítě lyže vítanou zábavou a s každým úspěšným pokusem roste chuť dítěte naučit se kouzelná prkýnka ovládat a přinášejí jim a rodičům radost z prvních pokroků na sněhu.

Navazujícím modelem pro větší děti, už s charakterem opravdové běžky, je model Second Step.

Poměrně rychle i u nás rozšiřující se kategorií běžeckých lyží, s velkým zájmem běžkařů pohybujících se mimo běžecké stopy, běžkařů vyrážejících do volného terénu, fotografů a obdivovatelů nedotčené zimní přírody nebo myslivců, no prostě všech, kteří si volí vlastní stopu mimo vyjeté trasy je kategorie běžek s příznačným názvem backcountry. Tyto běžky jsou robustní konstrukce s odolným dřevěným jádrem, s ocelovými hranami pro každý typ sněhu a všechny druhy terénů. Tak kdo chce opravdový relax tak na chajdu vyrazí místo autem zkratkou přes les s báglem na zádech a nezáleží co váží a kudy jede, běžky to zvládnou. Backcountry běžky jsou dle náročnosti voleného terénu vyráběny ve třech šířkách s obchodním názvem Forester, Ranger a opět s možností volby hladké skluznice, nebo skluznice s protismykem.

Novinkou jsou lyže Explorer s ocelovou hranou, které jsou dostupné ve třech verzích, s hladkou skluznicí, s protismykem nebo s mohérovým páskem.

Pro pohyb v extrémních podmínkách je určena lyže Expedition s lisovaným protismykem a šířkou 90 cm.

Pro juniory se BC lyže také nabízí, jedná se o model BC Lite.

Speciálním modelem jsounově vyvinuté lyže Explorer 138, které kombinují výhody sněžnic a skialpinistických lyží.

Kam dál?Vytvořeno Michalem Kulhánkem v roce 2011
© Copyright 2011, KB sport HK, spol. s r.o.