Jak vybrat běžky Sporten?

Běžecké lyže ze Sportenu jsou rozděleny do několika kategorií podle jejich provedení a využití, čímž pokrývají širokou škálu požadavků zákazníků běžkařů. Značka Sporten díky svým dlouholetým zkušenostem s výrobou nabízí nejen velice kvalitní provedení, ale především použitím vrstveného dřevěného jádra běžek garantuje požadované vlastnosti lyží a jejich životnost. Letos bude jezdit na lyžích Sporten Martin Koukal a Jan Baranyk bude koučovat nově založený tým Olympijských nadějí při gymnáziu v Jilemnici, který bude jezdit rovněž na lyžích Sporten!

Martin Koukal

Martin Koukal na prezentaci kolekce lyží Sporten 2014/15

Ve sportovní kategorii Sporten nabízí již tradičně osvědčenou Bohemku, která nezklame sportovním výkonem a se sportovní grafitovou skluznicí se s úspěchem řadí mezi podstatně dražší modely konkurenčních značek. Navíc pro české těžší sportovce je to mnohdy jediná volba výběru sportovních běžeckých lyží za předpokladu, že beru ohled na tuhost běžek a tím i jejich funkčnost (mazací komora a skluz běžek). Vyrábí se v provedení na klasiku a na bruslení. Do této kategorie se řadí i levnější univerzálka Sprint Combi.

Pro sportovní nadšence v každém věku, ale i vyšší váhové kategorie lze doporučit kondiční řadu, tedy již osvědčené Peruny, běžky s vynikajícími jízdními vlastnostmi a tužší konstrukcí, tím možnosti volby kratší délky a tedy i snadnější ovladatelnosti. Tyto běžky snesou i pořádnýho chlapa s 115 kg. Vyrábějí se ve třech provedeních, sportovní s grafitovou skluznicí pro kvalitnější skluz, turistické s hadkou skluznicí (nutno mazat) a pro ty co to s mázou moc neumí, tak s lisovaným protismykem (šupiny).

běžky Sporten

Turistické běžky již tradičně zastupují Favority, které jsou ve třech barevných variantách a s možností hladké skluznice (nutno voskovat) nebo skluznice se šupinami. Tyto běžky jsou především stabilnější a spolehlivé za každé situace, vhodné do stopy a na turistické cesty, uspokojí všechny, kteří si do přírody jedou odpočinout a vychutnat krásy zimy. Jsou vhodné pro začátečníky a pomalejší běžkaře. Pro těžší turisty je tato kategorie rozšířena o model Rubicon – robustní a širší model s protismykem, který eliminuje případné technické nedostatky.

Sporten vyvíjí i v běžecké kategorii dámské běžecké lyže. Tyto běžky jsou konstrukčně vyladěny požadavkům žen a především jsou navrženy s odlišným originálním designem. Ženy v této kategorii mohou volit kondiční běžky Perun nebo turistické Favorit.

Pro juniory jsou připraveny v duchu seniorské sportovní verze běžky Bohemia a to Classic a Skate, nebo turistické verze - juniorské Favoritky. Správnou volbou běžek tak nic nebrání dorostu srovnávat se a závodit se svými rodiči.

TOMÁŠ JAKOUBEK

Tomáš Jakoubek

Pro nejmenší děti začínající ochutnávat pohyb na sněhu je určena novinka od Sportenu, těžko říci zda běžka či lyže, rozhodně dřevěná prkénka s pohádkovým motivem a již s upínacím systémem pro běžné zimní boty. Tyto první krátké lyže s názvem First step jsou stabilní, měkké, ovladatelné a v kombinaci s protismykem brání prokluzování, měkká špička lyže se při náhodném pádu bezpečně ohne. Tímto se stávají pro dítě lyže vítanou zábavou a s každým úspěšným pokusem roste chuť dítěte naučit se kouzelná prkýnka ovládat a přinášejí jim a rodičům radost z prvních pokroků na sněhu.

Poměrně rychle i u nás rozšiřující se kategorií běžeckých lyží, s velkým zájmem běžkařů pohybujících se mimo běžecké stopy, běžkařů vyrážejících do volného terénu, fotografů a obdivovatelů nedotčené zimní přírody nebo myslivců, no prostě všech, kteří si volí vlastní stopu mimo vyjeté trasy je kategorie běžek s příznačným názvem backcountry. Tyto běžky jsou robustní konstrukce s odolným dřevěným jádrem, s ocelovými hranami pro každý typ sněhu a všechny druhy terénů. Tak kdo chce opravdový relax tak na chajdu vyrazí místo autem zkratkou přes les s báglem na zádech a nezáleží co váží a kudy jede, běžky to zvládnou. Backcountry běžky jsou dle náročnosti voleného terénu vyráběny ve třech šířkách s obchodním názvem Highlander, Forester, Ranger a opět s možností volby hladké skluznice, nebo skluznice s protismykem.

Kam dál?Vytvořeno Michalem Kulhánkem v roce 2011
© Copyright 2011, KB sport HK, spol. s r.o.